Czytaj o zdrowiu na VIVO Fizjoterapia

„Ruch może zastąpić wiele lekarstw, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”

W. Oczko

„Szlachetne zdrowie! Nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz!”

J. Kochanowski

„Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę”

E.Stanley

„Chodzenie to najlepsze lekarstwo”

Hipokrates

„Same ćwiczenia wspierają ducha i pobudzają umysł”

M.Cicero

„Bez ruchu nie ma życia”

prawa przyrody 😉

„Głównym warunkiem, od którego zależy życie, zdrowie i wigor, jest działanie. To poprzez działanie organizm rozwija swoje zdolności, zwiększa swoją energię i osiąga wypełnienie swojego przeznaczenia”

Colin B. Powell

„Zadbaj o swoje ciało, to jedyne miejsce, w którym mieszkasz”

J. Rohn

Problemy z oddychaniem

Problemy z oddychaniem

Dopadła cię grypa, zapalenie oskrzeli lub zapalenie zatok. Masz trudności z oddychaniem? Poniżej przedstawiamy kilka metod fizjoterapeutycznych, które pomogą Ci w walce z dusznością i w przypadku problemów z układem oddechowym.

Fascial Distortion Model

Fascial Distortion Model

Dlaczego dawny uraz kostki boli do dzisiaj? Dlaczego doświadczamy bólu krzyża pomimo braku zwyrodnień i dyskopatii? Co mają wspólnego kości, mięśnie, więzadła, torebki stawowe i wiele innych struktur? Na te pytania odpowiedź znajdziemy w modelu anatomicznym terapii FDM (Fascial Distortion Model).

Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy pełnią w organizmie bardzo ważne funkcje pozwalające prawidłowo kontrolować potrzeby fizjologiczne człowieka. Skąd biorą się problemy i dysfunkcje tych mięśni i jak sobie z nimi radzić. O tym w poniższym artykule.

Terapia narzędziowa

Terapia narzędziowa

Terapia narzędziowa tkanek miękkich, którą obecnie znamy pod nazwą IASTM ( Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization) wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej.

Tendinopatia ścięgna achillesa

Tendinopatia ścięgna achillesa

Ścięgno Achillesa to jedna z ważniejszych struktur anatomicznych organizmu ludzkiego. Dzięki wytrzymałości tego ścięgna jesteśmy w stanie skakać, biegać, tańczyć. Niestety jak każdy element naszego ciała ma swoją wytrzymałość.

Pierwsza wizyta w gabinecie

Pierwsza wizyta w gabinecie

Wielu osobom podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty towarzyszy zdenerwowanie i stres. Najczęściej wiąże się to z wieloma wątpliwościami i strachem, przed nieznanym, przed terapeutą, czy powiem wszystko, czy terapeuta dobrze zrozumie mój problem?

Ostrogi piętowe – czym właściwie są?

Ostrogi piętowe – czym właściwie są?

Ostroga piętowa to rozpoznanie bardzo często stawiane przez lekarzy, kiedy w okolicy pięty pojawia się silny ból. Szacuje się, że około 7% społeczeństwa powyżej 65 rż cierpi na tę dolegliwość.

Terapia Mulligan Concept

Terapia Mulligan Concept

Bóle kręgosłupa, bóle stawów obwodowych, ograniczenia ruchu, łokieć tenisisty, golifisty, urazy stawowe takie jak skręcenia, zwichnięcia – to jedne z najpopularniejszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów fizjoterapeutycznych.

Czy warto poddać się terapii blizn?

Czy warto poddać się terapii blizn?

Blizna jest to pozostałość po uszkodzeniu tkanek, po urazach lub interwencjach chirurgicznych. Podczas gojenia się rany wytwarza się tkanka łączna w miejscu uszkodzenia – i ta nowo powstała tkanka łączna jest określana mianem blizny.

Rehabilitacja po udarze

Rehabilitacja po udarze

Udar jest spowodowany nagłym zaburzeniem krążenia krwi mózgu.

Wyróżnia się udar niedokrwienny, czyli zablokowanie dopływu krwi do mózgu. Krew w naczyniu może zatkać zakrzep lub blaszka miażdżycowa.

Terapia wad postawy metodą FITS

Terapia wad postawy metodą FITS

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS) rozwija się od 2004 roku. Autorzy metody, dr n. med. Marianna Białek oraz mgr Andrzej M’hango, stworzyli ją bazując na doświadczeniu pracy z dziećmi z wadami postawy, skoliozami i chorobą Scheuermanna.

Sprawdź swoje dziecko!

Sprawdź swoje dziecko!

Jeżeli jesteś rodzicem, a jeszcze nie nauczyłeś się obserwować u swojego dziecka objawów świadczących o wadach postawy, to bardzo ważne, abyś przeczytał ten artykuł.

Masaż

Masaż

Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na użyciu dotyku i ucisku w celu rozluźnienia spiętych mięśni i powięzi, poprawy ukrwienia
i odprowadzania z tkanek produktów przemiany materii.

Suche igłowanie (dry needling)

Suche igłowanie (dry needling)

Suche igłowanie (dry needling) jest jedną z nowatorskich metod fizjoterapii, polega na nakłuwaniu miejsc na ciele, pod którymi znajdują się mięśniowo-powięziowe punktóy spustowe. Steinbroker w 1944 r., a później Travell w 1968 r. w swoich badaniach na temat działania leków wstrzykiwanych w punkty spustowe, zauważyli że efekt przeciwbólowy nie zależy od leku, tylko od samego nakłucia igłą.

Kinesiology taping

Kinesiology taping

Kinesiology taping inaczej zwany kinesiotapingiem lub dynamicznym plastrowaniem (z ang. kinesiology – nauka o ruchu, taping – oklejanie taśmą) oznacza metodę naklejania specjalnie zaprojektowanych plastrów zgodną z najnowszymi osiągnięciami wiedzy o sterowaniu ruchem, tak by wspomagać ruch i regenerację struktur ruchowych bez potrzeby unieruchomienia.

Terapia metodą PNF

Terapia metodą PNF

PNF-PROPRIOCEPTIVE NEUROMUSULAR FACILITATION czyli proprioceptywne torowanie (ułatwianie) nerwowo-mięśniowe. Jako koncepcja terapii powstała w 1946 r. w Kalifornii dzięki współpracy neurofizjologa – dr Hermana Kabata i fizjoterapeutki – Maggie Knott.

Czy i w jaki sposób uzupełniać niedobory magnezu?

Czy i w jaki sposób uzupełniać niedobory magnezu?

Magnez jest niezbędny w produkcji ponad 300 enzymów, bierze udział w reakcjach odpornościowych, w rozkurczu mięśnia, w budowie kości. Chroni także organizm przed miażdżycą, cukrzycą i reakcjami alergicznymi. Ta bardzo ogólna, krótka lista pokazuje jak ważna jest jego obecność w organizmie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.