Kinesiology taping

Kinesiology taping inaczej zwany kinesiotapingiem lub dynamicznym plastrowaniem (z ang. kinesiology - nauka o ruchu, taping - oklejanie taśmą) oznacza metodę naklejania specjalnie zaprojektowanych plastrów zgodną z najnowszymi osiągnięciami wiedzy o sterowaniu ruchem, tak by wspomagać ruch i regenerację struktur ruchowych bez potrzeby unieruchomienia.

Autor: admin_dstDodano: 23.07.2024Artykuł przeczytasz w: 5 minut

INESIOLOGY TAPING

Kinesiology taping inaczej zwany kinesiotapingiem lub dynamicznym plastrowaniem (z ang. kinesiology – nauka o ruchu, taping – oklejanie taśmą) oznacza metodę naklejania specjalnie zaprojektowanych plastrów zgodną z najnowszymi osiągnięciami wiedzy o sterowaniu ruchem, tak by wspomagać ruch i regenerację struktur ruchowych bez potrzeby unieruchomienia. Przez swój wpływ na skórę i powięź odpowienio naklejony plaster daje efekt przyspieszenia krążenia i tym samym regeneracji, wzmożenia napięcia lub zmniejszenia napięcia mięśniowego, lub też ograniczenia ruchu w uszkodzonym miejscu, przywracając możliwość bezpiecznego ruchu prawidłowego biomechanicznie. Jako metoda została opracowana przez japońskiego chiropraktyka, doktora Kenzo Kase i wprowadzona do Azji na przełomie 1970-80. Do realizacji tej idei potrzebne było stworzenie nowych materiałów rehabilitacyjnych. Wynikiem wieloletnich badań była elastyczna taśma o nazwie Kinesio Tex, która spełniała założenia i oczekiwania Kenzo Kasego. Do Europy wprowadzono metodę w XXI wieku.

W jaki sposób wykonuje się kinesiotaping?

Aplikację taśmy rozpoczyna się od testowania (ocena stanu czynnościowego) danego mięśnia lub okolicy ciała na którą ma być zastosowany kinesiotaping. Następnie w zależności od wskazań i zdiagnozowanego problemu w danym obszarze wykorzystuje się technikę mięśniową, więzadłową, powięziową, korekcyjną, limfatyczną lub technikę funkcjonalną.

Poprzez dynamiczne plastrowanie można sterować napięciem mięśniowym. W celu zwiększenia napięcia aplikację kinesiotaping rozpoczyna się od przyczepu początkowego mięśnia i kieruje się do przyczepu końcowego podczas gdy mięsień jest maksymalnie rozciągnięty. Zmniejszanie napięcia uzyskuje się aplikacją kinesiotaping rozpoczynającą się od przyczepu końcowego mięśnia i kierującą się do przyczepu początkowego podczas gdy mięsień jest maksymalnie rozciągnięty.

Przed naklejeniem Kinesio Tex skóra musi być sucha, odtłuszczona i najlepiej pozbawiona włosów. Następnie aktywuje się klej poprzez pocieranie plastra w celu lepszego przylegania do ciała.

Kinesiotaping wzmaga przemianę materii, dlatego ważne jest żeby w trakcie noszenia taśm spożywać dużą ilość płynów. Po kąpieli taśmy trzeba osuszyć ręcznikiem (bez pocierania) lub suszarką. Do spania najlepiej zakładać ubrania przylegające do ciała by uniknąć odklejania się aplikacji.

Co wyróżnia metodę kinesiology taping?

Metoda stwarza dużo możliwości leczenia dolegliwości bólowych w przypadkach kiedy istnieją przeciwwskazania (np. świeża rana pooperacyjna, brak możliwości przyjęcia pozycji na brzuchu, stan zapalny, nowotwory, implanty) do innych form fizjoterapii.

Taśma Kinesio Tex stworzona jest z bawełny i hipoalergicznego kleju akrylowego. Grubością, rozciągliwością i ciężarem przypomina skórę. Także pod względem przepuszczalności powietrza i wodoodporności. Plastry można nosić od kilku dni do kilkunastu lub do momentu odklejenia się plastra. Aczkolwiek najlepsze efekty uzyskuje się do 4-5 dni.

Dynamiczne plastrowanie ma wpływ na napięcie mięśniowe, ma możliwość zwiększania lub zmniejszania napięcia w zależności od potrzeb pacjenta. Sposób naklejania taśmy Kinesio Tex zależy od pożądanego efektu terapeutycznego.

Jak działa kinesiotaping?

Działanie kinesiotapingu bazuje na wyrównaniu napięcia mięśniowego w miejscu aplikacji taśmy. Regulacja napięcia mięśniowego zwiększa zakres ruchu oraz poprawia odżywienie i siłę mięśni. Aplikacja plastrów sprawia, że skóra jest delikatnie naciągnięta, co warunkuje większą przestrzeń między skórą właściwą a powięzią (tkanką osłaniającą mięśnie). Dzięki naklejeniu taśm usprawnia się także przepływ w naczyniach limfatycznych ( usunięcie zastojów, obrzęku oraz stanu zapalnego) oraz krwionośnych (lepsze utlenowanie i odżywienie tkanek). Poprawa mikrokrążenia automatycznie usprawnia również procesy biologiczne, chemiczne i fizyczne zachodzące w skórze.

Swoje działanie przeciwbólowe taśmy kinesiotaping uzyskują poprzez aktywację procesu naturalnego znieczulenia pochodzącego od wewnątrz organizmu. Aktywacja odbywa się dzięki oddziaływaniu na zakończenia Ruffiniego( receptory nacisku i bólu) znajdujące się w skórze właściwej, receptory propriocepcji (czucia głębokiego) znajdujące się w mięśniach i ścięgnach oraz wolne zakończenia nerwowe- receptory bólu.

Kiedy warto zastosować kinesiotaping?

  • Podniesione napięcie mięśniowe spowodowane np. stresem lub pozycją siedzącą
  • Bóle głowy, migreny
  • Nerwobóle
  • Zwyrodnienia stawów
  • Przeciążenie związane z treningiem sportowym
  • Wspomaganie pracy mięśni podczas aktywności fizycznej
  • Obrzęki po urazowe lub naczyniowe
  • Skolioza
  • Zakrzepowe zapalenie żył
  • Zastoje limfatyczne
  • Po mastektomii
  • Polineuropatie
  • „zespół niespokojnych nóg”
  • Bóle przeciążeniowe przed po lub w trakcie ciąży
  • Zaburzenia, ból stawu skroniowo-żuchwowego, bruksizm, zgrzytanie zębami
  • Zespół bolesnego barku
  • Stany pourazowe po skręceniach, zwichnięciach stawów;
  • Łokieć golfisty i tenisisty
  • Dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego, piersiowego i szyjnego kręgosłupa
  • Bóle kolan
  • Stan po operacji stawów (endoproteza, artroskopia, rekonstrukcja więzadeł)
  • Przeciążenie lub naderwanie mięśni

Kiedy zastosowanie metody kinesiotaping jest przeciwwskazane?

  • Otwarte rany pourazowe
  • Alergia na klej akrylowy
  • Świeża blizna po operacji

Potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej oferty. Sprawdź cennik lub umów się na wizytę już teraz.

Zobacz także

Problemy z oddychaniem

Problemy z oddychaniem

Dopadła cię grypa, zapalenie oskrzeli lub zapalenie zatok. Masz trudności z oddychaniem? Poniżej przedstawiamy kilka metod fizjoterapeutycznych, które pomogą Ci w walce z dusznością i w przypadku problemów z układem oddechowym.

Fascial Distortion Model

Fascial Distortion Model

Dlaczego dawny uraz kostki boli do dzisiaj? Dlaczego doświadczamy bólu krzyża pomimo braku zwyrodnień i dyskopatii? Co mają wspólnego kości, mięśnie, więzadła, torebki stawowe i wiele innych struktur? Na te pytania odpowiedź znajdziemy w modelu anatomicznym terapii FDM (Fascial Distortion Model).