Jeżeli nie uda Ci się uniknąć kontuzji nie trać głowy. Uraz to nie koniec świata, możesz sobie pomóc od początku stosując się do algorytmu
RICE
Algorytm, który zamyka się w angielskim słowie oznaczającym ryż, jest obecnie najbardziej znanym sposobem postępowania w przypadku urazu, chociaż próbuje się tworzyć inne wersje np. DRICE, RICER, POLICE itp. Co oznaczają tajemnicze litery?
R – Rest – odpoczynek.
W zależności od rodzaju uszkodzenia oznacza unieruchomienie (np. złamanie), odciążenie i ograniczenie zakresu ruchu (np. naderwanie ścięgna), lub tylko ograniczenie obciążeń z delikatnym ruchem w pełnym zakresie (np. w przypadku bólu po stłuczeniu).
I – Ice – schłodzenie
Zmniejsza ból i ogranicza obrzęk przez wywołanie skurczu naczyń. Czas schładzania nie powinien przekraczać 20 minut w ciągu każdej godziny, aby nie doszło do niedokrwienia. Częste schładzanie ma sens w pierwszych 24-48 godzinach po urazie, potem nie jest zalecane, gdyż może spowalniać gojenie. Można użyć okładu żelowego dostępnego w aptekach, a trzymanego stale w zamrażarce lub np. paczki groszku z zamrażarki. Należy owinąć je ręcznikiem lub zastosować przez ubranie, aby nie doszło do odmrożenia skóry.
C – Compression – ucisk
Ogranicza tworzenie się obrzęku. Nie może być zbyt mocny, żeby nie prowokował niedokrwienia. Można użyć np. bandaża elastycznego, przy czym ucisk powinien stopniowo zmniejszać się w kierunku serca.
E – Elevation – uniesienie.
Uniesienie uszkodzonej części ciała powyżej poziomu serca zmniejsza obrzęk, przez grawitacyjne wspomaganie żylnego odpływu krwi.
UWAGA! Jeżeli mamy podejrzenie, że doszło do poważnego uszkodzenia (np. podejrzenie złamania, uszkodzenia większego naczynia, rany wymagające szycia, uraz głowy) trzeba jak najszybciej odesłać do diagnostyki specjalistycznej (SOR – szpitalny oddział ratunkowy).