#

Wróć do listy zabiegów

Terapia McKenzie

Historia metody

Terapia Mckenzie moblizacja przeprostkna L

Metoda pracy z kręgosłupem i stawami obwodowymi, której skuteczność potwierdza coraz więcej badań naukowych. Jej rozwój zapoczątkowany został przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenzie, który w szczególny sposób zajmował się terapią pacjentów z dolegliwościami odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Rozwijał on i doskonalił swój system przez lata eksperymentów klinicznych z tysiącami pacjentów cierpiących na ostre bóle kręgosłupa i pokrewne symptomy. Współpracował z Cyriaxem, Stoddardem, Maitlandem, Maigne’em oraz Kaltenbornem.

Zadziwiająca skuteczność diagnostyki

Terapia w tej metodzie poprzedzona jest dokładną diagnozą, składającą się z wywiadu i określonych procedur ruchowych. Dzięki diagnostyce odkrywamy charakterystyczne cechy danego epizodu bólowego, co umożliwia zakwalifikowanie do odpowiedniego zespołu terapeutycznego i wytyczenie ścieżki postępowania i kierunku leczniczego. Często diagnoza ruchowa lepiej określa sposób postępowania w danym przypadku niż badania obrazowe (rezonans magnetyczny, zdjęcie rentgenowskie) i w zakresie określania wewnątrzdyskowych uszkodzeń jest porównywalna z dyskografią, która polega na obrazowaniu pęknięć wewnątrz krążka międzykręgowego przez wstrzyknięcie do niego kontrastu.

Ograniczenie nawrotów

Terapia McKenzie odcinka szyjnego

Oryginalne jest w tej metodzie również podejście do leczenia kładące nacisk na możliwie dużą samodzielność pacjenta. Terapeuta diagnozuje kierunki, w których należy wykonywać ruch terapeutyczny, uczy poprawnego wykonania tego ruchu, który pacjent powtarza w krótkich seriach w ciągu dnia, dobiera także odpowiednie pomoce terapeutyczne i informuje czego unikać, aby stan kręgosłupa się poprawiał. W około 30% przypadków konieczne jest wspomożenie procesu leczniczego przez terapeutę odpowiednimi procedurami manualnymi.

Dzięki przekazanej wiedzy i własnej pracy pacjent może sobie pomóc nie tylko w trakcie terapii, ale również w przypadku nieuniknionych nawrotów, ograniczając konieczność stałego korzystania z usług terapeutów.

Metoda jest bardzo skuteczna w przypadku dyskopatii, która często w krótkim czasie poddaje się terapii wykonywanej w ściśle określonym kierunku. Konkretna diagnoza kierunków terapeutycznych pomaga również w przypadkach utrwalonych ograniczeń ruchomości, które wymagają więcej wytrwałości od ćwiczącego.

Kiedy warto zastosować metodę MDT McKenzie

W zasadzie każdy pacjent z dolegliwościami kręgosłupa lędźwiowego i stawów obwodowych powinien przejść przez sito diagnostyczne metody. Terapia MDT sprawdza się w przypadku bólu o podłożu mechanicznym: dyskopatia szyjna, dyskopatia lędźwiowa, lumbago, rwa kulszowa, rwa ramienna, drętwienia i mrowienia rąk i nóg, „korzonki”, skolioza reflektoryczna, dysfunkcje pochodzące od zbliznowaceń, bóle posturalne. W zespołach dyskopatycznych reponowalnych (etap wewnętrznych uszkodzeń i protruzji) rezultaty bywają bardzo szybkie i przynoszą metodzie coraz to nowych zwolenników wśród zadowolonych pacjentów.

Kiedy metoda MDT McKenzie nie działa

Metoda terapii Robina McKenziego nie jest skuteczna w przypadku bólu o podłożu czysto zapalnym. W procesie diagnostycznym metody, jeszcze na etapie wywiadu, terapeuta stara się wychwycić oznaki takiego stanu i skierować do odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Skuteczność terapii manualnej i ruchowej nie jest również możliwa, gdy przyczyną bólu jest nowotwór, osteoporoza czy wrodzona choroba rdzenia kręgowego. Terapeuci McKenzie są uczulani, aby szukać w wywiadzie informacji, które rodzą podejrzenia, co do niemechanicznego pochodzenia bólu i odsyłać je do dalszej diagnostyki. Nie zawsze metoda jest w stanie pomóc osobom z ekstruzją i sekwestracją krążka międzykręgowego.

Przykład naszego pacjenta

Pacjent z bólem kręgosłupa lędźwiowego promieniującym do prawej łydki, nasilającym się podczas siedzenia już około 10 min. i trudnością z wyprostowaniem się podczas wstawania po długotrwałym siedzeniu został poddany diagnostyce McKenzie, która wykazała zespół derangement tylno-boczny z dekompensacją tułowia (jest to odpowiednik tylno-bocznej dyskopatii w nomenklaturze metody). Manualna korekta dekompensacji oraz ćwiczenia kierunkowe już w pierwszym zabiegu przyniosły efekt zmniejszenia bólu. W ciągu tygodniu ból wycofał się prawie całkowicie, pojawiając się tylko w sytuacjach długotrwałego siedzenia. Terapię kontynuowano aż do wygojenia pierścienia i bezpiecznego odtworzenia funkcji, co zajęło pacjentowi około 3 miesięcy. W sumie odbyto 10 spotkań, w tym 6 w pierwszych 3 tygodniach. Pacjent ćwiczył zadane proste ćwiczenia codziennie po 5 min (początkowo 5x dziennie, następnie 2-3x).

Więcej informacji o metodzie na stronie Instytutu McKenzie Polska.

Zabieg wykonuje

Maja Bączkiewicz

Maja Bączkiewicz

dr n.k.f. mgr fizjoterapii, fizjoterapeuta, chiropraktyk  

Umów wizytę
Marta Bednarz-Kaczmarek

Marta Bednarz-Kaczmarek

mgr fizjoterapii

Umów wizytę

Zabieg wykonasz w gabinecie

Wrocław
Oborniki Śląskie

Potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej oferty. Sprawdź cennik lub umów się na wizytę już teraz.

Rejestracja online

Szybka i wygodna rejestracja wizyt przez internet.

Szybkie terminy

Gwarantujemy krótkie terminy oczekiwania na wizyty.

Płatność kartą

Akceptujemy płatności kartą dla Twojej wygody.

Parking

Bezpłatny parking dostępny tuż obok naszego gabinetu.

Wielojęzyczność

Nasz zespół mówi po polsku i angielsku, aby lepiej Cię obsłużyć.