Suche igłowanie (dry needling) jest jedną z nowatorskich metod fizjoterapii, polega na nakłuwaniu miejsc na ciele, pod którymi znajdują się mięśniowo-powięziowe punktóy spustowe. Steinbroker w 1944 r., a później Travell w 1968 r. w swoich badaniach na temat działania leków wstrzykiwanych w punkty spustowe, zauważyli że efekt przeciwbólowy nie zależy od leku, tylko od samego nakłucia igłą. Stąd powstała metoda suchego igłowania ciesząca się dużą skutecznością. Igłoterapii nie należy utożsamiać z akupunkturą, ponieważ łączy je tylko rodzaj stosowanej igły.
Punkty spustowe mogą stworzyć się na przebiegu mięśnia lub na powięzi która go otacza. Główną przyczyną powstania punktów spustowych jest przeciążenie mięśni, stawów oraz stres który powoduje nadmierne napięcie mięśni. Dodatkowo na obecność punktów wpływają przebyte urazy, operacje, napięcie emocjonalne, obrzęki, niedokrwienie oraz kontuzje sportowe. Punkty spustowe dają również bóle rzutowane, czyli np. punkt w obrębie karku może powodować bóle głowy.
Na czym polega zabieg?
Do zabiegu wykorzystuje się cienkie, akupunkturowe igły o długości średnio 3- 5 cm. Igły są sterylne oraz jednorazowe, terapeuta dezynfekuje wcześniej okolicę zabiegową i wykonuje zabieg w ochronnych rękawiczkach. Po wyszukaniu bolesnego punktu oraz przygotowaniu tego miejsca terapeuta przykłada igłę w prowadnicy do ciała i jednym krótkim ruchem wbija igłę w tkanki. Po uzyskaniu rozluźnienia punktu terapeuta wyjmuje igłę. Jeśli w trakcie zabiegu pacjent poczuje zbyt dużą bolesność, piekący ból lub dyskomfort w każdej chwili można przerwać zabieg.
Czy suche igłowanie jest bezbolesne i bezpieczne?
Wkłucie igły jest praktycznie nieodczuwalne, natomiast jeśli terapeuta trafi w punkt spustowy, można odczuć chwilowe ukłucie oraz mimowolną reakcję drżeniową mięśnia, która może być odebrana jako nieprzyjemna.
Metoda jest bezpieczna, jeśli wykonywana jest przez wykwalifikowanego terapeutę. Specjalista dzięki dobrej znajomości anatomii, potrafi unikać miejsc, które nie powinny być nakłute. Po zabiegu w miejscu ukłucia mogą się pojawić reakcje pozabiegowe takie jak siniaki, przeczulica lub ból okolicy zabiegowej. Jest to niegrożna, typowa reakcja pozabiegowa, która mija w ciągu kilku dni.
Kiedy warto zastosować suche igłowanie?
- Przeciążenie mięśni,
- Stres,
- Zbyt duże napięcie mięśni,
- Zwyrodnienia mięśni, ścięgien,
- Napięciowe bóle głowy,
- Bóle pochodzące z tkanki bliznowatej.
Kiedy nie należy lub należy stosować igłoterapię suchą z zachowaniem środków ostrożności?
- Gorączka, ostre infekcje,
- Świeże urazy,
- Zaburzenia krzepliwości krwi,
- Obrzęk limfatyczny,
- Obniżona odporność,
- Ciąża,
- Pacjenci obciążeni psychiatrycznie,
- Choroby zakaźne.