Terapia wad postawy metodą FITS

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS) rozwija się od 2004 roku. Autorzy metody, dr n. med. Marianna Białek oraz mgr Andrzej M’hango, stworzyli ją bazując na doświadczeniu pracy z dziećmi z wadami postawy, skoliozami i chorobą Scheuermanna.

Autor: admin_dstDodano: 23.07.2024Artykuł przeczytasz w: 4 minuty

O metodzie

Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz (FITS) rozwija się od 2004 roku. Autorzy metody, dr n. med. Marianna Białek oraz mgr Andrzej M’hango, stworzyli ją bazując na doświadczeniu pracy z dziećmi z wadami postawy, skoliozami i chorobą Scheuermanna.

Techniki pracy w tej metodzie, to efekt wyboru najbardziej skutecznych sposobów postępowania z różnych metod w szczególności: terapii manualnej, osteopatii i PNF, zaadoptowanych do pracy z dziećmi, a także technik opracowanych przez samych autorów. Na bazie wieloletnich doświadczeń i obserwacji autorzy zaproponowali spójną i skuteczną koncepcję, która jako jedna z 7 metod na świecie uzyskała rekomendację Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment – SOSORT. 

Metoda FITS – dla kogo?

  • dla osób ze skrzywieniami kręgosłupa,
  • stwierdzonymi skoliozami,
  • wadami postawy ciała,
  • dla osób garbiących się,
  • jako wspomaganie w leczeniu gorsetowym skolioz,
  • korekcja wad postawy po operacjach,
  • choroba Scheuermana.

Najważniejsze zalety metody FITS

  1. Indywidualne podejście.
  2. Zwiększenie świadomości własnego ciała.
  3. Połączenie samodzielnej, świadomej korekcji dziecka z kontrolą i poprawą ustawienia poprzez ręce terapeuty.
  4. W razie potrzeby włącza się manualne techniki powięziowo-mięśniowe czyli np. opracowanie masażem mięśni przykurczonych, utrudniających wykonanie korekcji postawy.
  5. Zwrócenie uwagi dziecka i rodziców na konsekwencje wad postawy i skoliozy.
  6. Włączenie do terapii ćwiczeń oddechowych, powodujących poprawę toru oddychania, który często jest zaburzony przy skoliozach i wadach postawy.
  7. Budowanie, wzmacnianie i stabilizacja korekcji wady.
  8. Nauka i profilaktyka utrzymywania prawidłowej postawy na co dzień.

Cele terapii FITS

Cele terapii ustala się indywidualnie w zależności od skoliozy, jej kąta skrzywienia, wyniku badania klinicznego pacjenta i oceny jakości funkcjonowania w życiu codziennym.

Celem może być:

  • zmniejszenie kąta skrzywienia;
  • stabilizacja aktualnej skoliozy, która dotąd się pogłębiała;
  • poprawa stanu klinicznego (funkcji oddechowej, postawy i ruchowej) u pacjenta z dużym kątem skrzywienia, którego rodzice z różnych przyczyn nie godzą się na operację;
  • przygotowanie do zabiegu operacyjnego, czyli uelastycznienie skoliozy;
  • dojście do sprawności po operacji skoliozy;

Etapy terapii metodą FITS

I etap – standardowe badanie ortopedyczne oraz badanie w koncepcji Metody FITS. Czyli szczegółowa diagnostyka przygotowująca do terapii.

II etap – opracowanie mięśni, powięzi, więzadeł i stawów ograniczających wykonanie korekcji– praca z terapeutą i własna dziecka, lub z rodzicem.

III etap – budowanie, stabilizacja i utrwalenie nowej postawy w róznych pozycjach. Nauka przyjmowania właściwej postawy, prawidłowego napięcia odpowiednich mięśni oraz cenne wskazówki do zapobiegania pogorszaniu się wady.

Skuteczność metody

Rekomendacja SOSORT nie jest bezpodstawna. Liczni pacjenci, którzy przeszli terapię FITS są żywym dowodem skuteczności. Autorzy przeprowadzili i zaprezentowali na konferencjach wiele wyników badań, które potwierdzają bardzo pozytywne efekty terapii. W wielu przypadkach udaje się skorygować nieprawidłowe krzywizny lub uzyskać zahamowanie silnie progresującego skrzywienia.

Przypadek z naszej praktyki

Chłopiec, 10 lat po upadku podczas treningu piłki nożnej. Po incydencie rodzice zauważyli skrzywienie kręgosłupa oraz różnicę w ustawieniu barków.

Po szczegółowej diagnozie problemu okazało się, że pacjent ma skoliozę funkcjonalną, czyli spowodowaną nieprawidłowym napięciem struktur mięśniowo-powięziowych. Przyczyną tej skoliozy było zablokowanie stawów krzyżowo-biodrowych oraz napięcie mięśnia gruszkowatego. Uderzenie w pośladek podczas upadku spowodowało napięcie tych struktur, które „ściągały” kręgosłup i powodowały skrzywienie.

Terapia polegała na odblokowaniu i mobilizacji stawów krzyżowo-biodrowych oraz rozluźnieniu mięśnia gruszkowatego zlokalizowanego w okolicy pośladka.

Potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty?

Skorzystaj z naszej oferty. Sprawdź cennik lub umów się na wizytę już teraz.

Zobacz także

Problemy z oddychaniem

Problemy z oddychaniem

Dopadła cię grypa, zapalenie oskrzeli lub zapalenie zatok. Masz trudności z oddychaniem? Poniżej przedstawiamy kilka metod fizjoterapeutycznych, które pomogą Ci w walce z dusznością i w przypadku problemów z układem oddechowym.

Fascial Distortion Model

Fascial Distortion Model

Dlaczego dawny uraz kostki boli do dzisiaj? Dlaczego doświadczamy bólu krzyża pomimo braku zwyrodnień i dyskopatii? Co mają wspólnego kości, mięśnie, więzadła, torebki stawowe i wiele innych struktur? Na te pytania odpowiedź znajdziemy w modelu anatomicznym terapii FDM (Fascial Distortion Model).