Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!


Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na użyciu dotyku i ucisku w celu rozluźnienia spiętych mięśni i powięzi, poprawy ukrwienia      
i odprowadzania z tkanek produktów przemiany materii. Masaż zaczęto stosować już w starożytności, jako naturalny i instynktowny środek leczniczy.

Przebieg masażu, techniki i kierunki dobiera się w zależności od wybranego celu. Wśród technik wyróżnia się: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie, wibracje, kompresję ischemiczną, rozluźnianie pozycyjne i wiele innych. Masaż oddziałując na skórę, tkankę podskórną, mięśnie i powięzi odruchowo powoduje reakcje układu nerwowego, np. wyciszenie stanu stresu lub pobudzenie do działania.

Biomechanicznie oddziałuje również na układ kostny i krążki międzykręgowe, wywołuje  odciążenie i rozluźnienie tych struktur. Masaż poprawia elastyczność skóry oraz normalizuje napięcie mięśniowe.

Właściwe wykonanie masażu wymaga przygotowania z zakresu anatomii i fizjologii oraz doświadczenia w wyczuwaniu rozmaitych odmian napięcia
w ciele. Masaż jest jedną z najbardziej znanych i docenianych form odnowy biologicznej stosowanej w medycynie, sporcie, rekreacji oraz pielęgnacji.

masa 1

 


W jakim celu warto zastosować masaż?


 

        Masaż może mieć cele lecznicze oraz profilaktyczne. Typowo lecznicze działanie mają takie zabiegi jak masaż leczniczy, tkanek głębokich, powięziowy, terapia punktów spustowych, masaż segmentarny, tensegracyjny czy funkcyjny. Również masaż relaksacyjny i klasyczny mogą działać terapeutycznie w jednostkach chorobowych, w których przyczyną lub czynnikiem nasilającym jest napięcie psychiczne.

        Warto też skorzystać z masażu zanim dojdzie do dolegliwości i uszkodzeń. Masaż sportowy czy masaż biurowy, a także regularny masaż całego ciała, zapobiegają kumulowaniu się w ciele nadmiernych napięć mięśniowych związanych z przeciążeniami w sporcie lub stresem i długotrwałym przyjmowaniem wymuszonych pozycji, jak to się dzieje w pracy siedzącej.

 

Leczniczo zaleca się masaż w takich jednostkach jak:

 • zespoły bólowe
 • zwyrodnienia
 • dyskopatie
 • powikłania po urazach
 • postępowanie po operacji w szczególności w terapii blizny
 • choroby reumatyczne
 • nerwobóle
 • kręcz szyi
 • po długim okresie unieruchomienia
 • obrzęki limfatyczne
 • stany po usunięciu węzłów chłonnych

Relaksacyjnie i regeneracyjnie:

 • Stres
 • Praca siedząca
 • Odchudzanie
 • W procesie treningowym
 • Ciąża

Pobudzająco:

 • W sporcie przed zawodami

 


Kiedy należy zastosować szczególną ostrożność przy wykonywaniu masażu lub zrezygnować z zabiegu?


 Przeciwwskazania

 • Gorączka
 • Ostre stany zapalne
 • Zakażenia bakteryjne
 • Choroby i podrażnienia skóry
 • Rany i otarcia na skórze
 • Duże żylaki, zapalenia, zakrzepy żył

Wskazany drenaż limfatyczny, niewskazany masaż klasyczny

 • Pourazowe wylewy krwawe
 • Obrzęk stawu po skręceniu
 • Bezpośrednio po naderwaniach, urazach mięśni, ścięgien, więzadeł i torebki stawowej. - drenaż odpływów

 

Vivo Fizjoterapia oferuje takie formy masażu jak:

 • masaż klasyczny
 • masaż segmentarny
 • drenaż limfatyczny
 • masaż dla kobiet w ciąży
 • masaż transegracyjny
 • masaż sportowy
 • masaż izometryczny
 • masaż funkcyjny
 • masaż mięśniowo-powięziowy
 • masaż odchudzający
 • masaż bańką chińską
 • masaż relaksacyjny
 • terapia punktów spustowych

  physio 1778029 1920

Masaż klasyczny


Masaż klasyczny jest podstawą, na której opierają się inne formy masażu. Ma bardzo szerokie zastosowanie, od relaksującego po lecznicze w schorzeniach neurologicznych i ortopedycznych. Techniki masażu klasycznego są najczęściej wstępem do innych bardziej zaawansowanych technik masażu i procedur terapii manualnej. Masaż klasyczny poprawia ukrwienie skóry, mięśni i powięzi, wspomaga proces odprowadzania produktów przemiany materii co w konsekwencji prowadzi do regeneracji i wyleczenia tkanek. Masaż klasyczny może być całościowy bądź częściowy. Wykonywany jest w różnych pozycjach. Do masażu używa się oliwki lub maści, która dzięki zawartym substancjom może mieć dodatkowe działanie na tkanki. Ruchy dłoni masażysty powinny być płynne i mieć cały czas kontakt ze skórą. W masażu klasycznym wykorzystuje się następujące techniki:

 

1. Głaskanie

Wyróżniamy dwa rodzaje głaskania: powierzchowne i głębokie. Powierzchowne ma na celu przyzwyczajenie ciała do dotyku masażysty natomiast głębokie wykonywane z większą siłą odpowiada za pobudzenie układu krążenia i usunięcie zrogowaciałego naskórka. Głaskanie wykonuje się całą powierzchnią dłoni, jest to technika, którą stosuje się również pomiędzy kolejnymi technikami.

2. Rozcieranie

Rozcieranie ma ogromną wartość leczniczą. Jest to technika docierająca do tkanki łącznej, struktur okołostawowych, ścięgien i powięzi. Polega na wykonywaniu ruchów kolistych lub spiralnych, w wyniku których tkanka masowana zostaje przesunięta, rozciągnięta i roztarta. Rozcieranie wpływa na usuwanie produktów przemiany materii i rozluźnienie mięśni.

3. Ugniatanie

Ugniatanie to technika wykonywana z przyłożeniem dużej siły, oddziałuje w szczególności na tkankę mięśniową. Polega na chwytaniu oraz   odciąganiu mięśni od tkanki kostnej, a następnie przetoczeniu mięśni wzdłuż ich przebiegu. Ugniatanie stosuje się w celu intensywnego pobudzenia
i uelastycznienia mięśni. Ugniatanie dzięki efektywnemu przekrwieniu przywraca sprawność zmęczonym mięśniom oraz likwiduje i zapobiega przeciążeniom mięśni.

4. Wyciskanie

          Wyciskanie jest techniką stosowaną często w masażu sportowym oraz w drenażu limfatycznym. Polega na wykonywaniu ruchu o jednakowym nasileniu po całym masowanym odcinku. Stosuje się ją po ugniataniu w celu przemieszczenia płynów ustrojowych w kierunku dosercowym. Wyciskanie wpływa na usprawnienie układu krążenia.

5.Oklepywanie

              Oklepywanie polega na szybkim, energicznym uderzaniu tkanki masowanej (poprzecznie do mięśni), przy czym istotne jest, by kontakt dłoni masażysty ze skórą pacjenta był jak najkrótszy. Oklepywanie intensywnie pobudza mięśnie, poprawia krążenie. W zależności od siły oddziaływania, oklepywanie może działać pobudzająco lub uspokajająco na tkankę nerwową.

6. Wibracja

Wibracja jest techniką wykonywaną ręcznie lub przy wykorzystaniu aparatu wibracyjnego, polegającą na przekazywaniu tkankom drgań.

7. Wstrząsanie

Wstrząsanie wykonuje się w rozluźnieniu układając ręce na danym mięśniu i potrząsając nim przesuwa się ręce w górę i dół. Celem wstrząsania jest równomierne rozprzestrzenienie się płynu międzytkankowego.

Masaz

 


Masaż Segmentarny


                W masażu segmentarnym wykorzystuje się połączenia nerwowe. W zależności od miejsca na ciele lub narządu wewnętrznego, który ma zostać poddany zabiegowi, masuje  się daną okolicę przykręgosłupową. Masaż na danym poziomie kręgosłupa nie działa tylko miejscowo, ale poprzez połączenie nerwowe wpływa na inne miejsca na ciele, które unerwione są z tego samego poziomu.

                Przez oddziaływanie na skórę i mięśnie powiązane z danym segmentem wywołuje się pozytywny efekt w postaci rozluźnienia i poprawy ukrwienia w innych, niedostępnych strukturach unerwionych z tego samego segmentu. Badania potwierdzają jego skuteczność jako terapii wspomagającej w zaburzeniach narządów wewnętrznych, układu krążenia, kręgosłupa i stawów oraz układu nerwowego.

 


Drenaż limfatyczny


Drenaż usprawnia krążenie, a dokładniej przepływ chłonki-limfy w układzie limfatycznym. Chłonka jest odpowiedzialna za transport limfocytów, czyli krwinek białych odpowiedzialnych za odporność organizmu. Drenaż limfatyczny likwiduje obrzęki, wysięki lub zmiany skórne wynikające z zaburzeń przepływu chłonki. Limfę podczas drenażu przemieszcza się się z najmniejszych naczyń limfatycznych do coraz większych usuwając w ten sposób zatory. Uzupełnieniem terapii przeciwobrzękowej jest zastosowanie metody kinesiotapingu i ćwiczeń.

 


Masaż dla kobiet w ciąży


Masaż kobiet w ciąży relaksuje, wzmacnia oraz łagodzi. Powinmi go wykonywać tylko i wyłącznie profesjonalni masażyści, przygotowani w teorii i praktyce do pracy z kobietami w ciąży. Bezpieczeństwo stosowania tego zabiegu w przypadku każdej ciężarnej kobiety należy skonsultować z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. Masaż kobiet ciężarnych odbywać się może w trzech ułożeniach: w pozycji leżącej: na boku i na plecach (z podparciem) oraz na siedząco. Opracowane są wówczas powłoki brzuszne, plecy, pośladki, ręce, nogi, kark, szyja, barki oraz twarz.

                Masaż ma wiele pozytywnych skutków: uspokaja i wycisza, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia wygląd i elastyczność skóry, zapobiega tworzeniu się rozstępów skórnych, uśmierza ból, łagodzi obrzęki i opuchlizny, poprawia samopoczucie, usprawnia krążenie, dotlenia i regeneruje, przystosowuje ciało do akcji porodowej, usprawnia proces powrotu macicy do rozmiarów sprzed ciąży.

pregnant 2771232 1920

 


Masaż tensegracyjny


Masaż polega na wyrównaniu napięcia spoczynkowego tkanek zmienionych chorobowo. Zabieg zaczyna się od badania palpacyjnego w ściśle określonych punktach. Dzięki diagnostyce palpacyjnej można zaplanować prawidłowo indywidualny masaż dostosowany do problemu danego pacjenta. Sam termin tensegracja oznacza przenoszenie napięć. W odniesieniu do ciała człowieka, chodzi o napięcia przenoszone przez układ mięśniowo-powięziowy. W praktyce brane jest pod uwagę działanie napięcia struktur odległych od miejsca bólu. Rozluźnienie tych miejsc przynosi lepszy i szybszy efekt leczniczy.

 


Masaż sportowy


Rodzaj i intensywność masażu dobierane są w zależności od okresu treningowego. Masaż pomaga w regeneracji mięśni, stawów oraz szczególnie przeciążanych partii ciała. Przygotowuje do wysiłku fizycznego. Poprawia elastyczność włókien mięśniowych i przyśpiesza odnowę biologiczną organizmu po wysiłku fizycznym.

masa2

 


Masaż funkcyjny


To masaż mięśnia oraz innych okolicznych tkanek miękkich podłużnie w stosunku do ich przebiegu w połączeniu z ruchem w stawie. Stosuje się go zarówno w przypadku dysfunkcji mięśnia jak i stawu. Podczas tego masażu mięsień wraz z okolicznymi tkankami jest ugniatany oraz rozciągany. Masaż ten zmniejsza tkliwość tkanek miękkich, powoduje ich rozluźnienie oraz w zależności od siły docisku poprawia wzajemne przemieszczanie się przylegających do siebie warstw tkanek.

 


Masaż odchudzający


Intensywny zabieg pomagający uzyskać szczupłą sylwetkę. Pomaga zredukować zmagazynowane lipidy, jednocześnie zapobiegając powstawaniu nowych. Uelastycznia tkanki i usprawnia krążenie.

 


Wyszczuplająco-antycellulitowy masaż bańką chińską


Jedna z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem. Możliwość regulacji siły zassania bańki pozwala na dostosowanie intensywności masażu do potrzeb. Intensywne przekrwienie i spalanie tkanki tłuszczowej wyraźnie wpływa na wygląd ciała. Pozostawia skórę jędrną i sprężystą.

 


Masaż relaksacyjny


Celem masażu jest rozładowanie napięć, codziennych stresów i odzyskanie równowagi psychicznej.  Działając przez specjalne receptory na powierzchni ciała docieramy do układu wegetatywnego sterującego reakcją na stres i odprężeniem. Przewlekły stres powoduje liczne negatywne zmiany w organizmie. Aby sprawnie działać i podejmować wyzwania codzienności, nie ryzykując przy tym zdrowiem warto regularnie obniżać poziom stresu m.in. przez masaż relaksacyjny. Kojący wpływ technik relaksacyjnego masażu na naszą psychikę jest powszechnie znany. Dzięki działaniu antystresowemu uwalnia od stałego napięcia, bezsenności i wpływa na poziomy hormonów zapobiegając skutkom przewlekłego stresu.

masaz

 


Masaż mięśniowo-powięziowy


Masaż mięśniowo-powięziowy, nazywany jest również głębokim. Jest to praca z warstwami tkanek w celu ich rozluźnienia, wydłużenia oraz uwolnienia zbędnych napięć daje szerokie możliwości zastosowania i nadzwyczajne rezultaty już po pierwszym zabiegu. Do masażu mięśniowo-powięziowego używa się łokci lub kostek, co zwiększa głębokość docierania oraz usprawnia dokładność zabiegu.

 


Terapia punktów spustowych


Jest techniką która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Terapia punktów spustowych czasem jest też nazywana terapią mięśniowo- powięziową. Punkt spustowy (ang. trigger point) to przebodźcowana, silnie podrażniona okolica w obrębie mięśni szkieletowych lub powięzi mięśniowych, skóry, więzadeł, okostnej. Podczas ucisku jest bardzo bolesny, powoduje ból promieniujący.  W stymulacji punktów spustowych wyróżnia się wiele technik, których celem jest rozluźnienie tego punktu.

punkty spust

 

Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIK naszych usług. Zapraszamy!