Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!


TRZASKAJĄCE BIODRO


 

 

Ból w biodrze, słyszalne trzaski i przeskakiwania podczas ruchów? To może być zespół trzaskającego biodra. Poniżej przedstawiamy charakterystyczne objawy, leczenie i następstwa tej dolegliwości. Zapraszamy do lektury. 

Co to takiego? 

 

Zespół dokuczliwych objawów takich jak odczuwalny dyskomfort, przeskakiwanie w biodrze, trzaski i strzykanie to właśnie zespół trzaskającego biodra. W początkowej fazie objawy nie dają dolegliwości bólowych jednak pogłębiające się schorzenie z czasem prowadzi do naprawdę bolesnych przeżyć. 

Trzaski i przeskakiwania pojawiają się podczas ruchu w określonych pozycjach stawu biodrowego. Nierzadko pacjenci potrafią sami wywołać trzask za pomocą konkretnych ruchów. Wiele osób błędnie uważa, że powyższe objawy związane są z uszkodzeniem stawu biodrowego. Tymczasem są to skutki konfliktu tkanek miękkich z elementami kostnymi.

W literaturze anglojęzycznej zespół trzaskającego biodra spotkamy pod nazwą Snapping Hip Syndrome (SHS). Jest to powszechnie występujący problem opisywany w wielu artykułach naukowych na całym świecie. Jednak pomimo powszechności występowania problemu pacjenci zgłaszają się do specjalisty dopiero wtedy, gdy w okolicy biodra pojawią się symptomy bólowe, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeśli więc odczuwamy trzaski, przeskakiwania, warto udać się do lekarza w celu zbadania problemu i wczesnego rozpoczęcia leczenia. 

 

Co jest przyczyną schorzenia? 

 

Przyczyną specyficznych dźwięków wydawanych przez biodro jest konflikt tkanek miękkich z wyroślami kostnymi kości udowej. Mechanizm może powstawać dwojako: 

- Włókniste pasmo biodrowo- piszczelowe zachodzi na krętarz większy kości udowej i zahaczając się o niego ulega szybkiemu zsunięciu i rozprężeniu, podobnie jak cięciwa łuku, wydając przy tym specyficzny odgłos. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi podczas zginania biodra z pozycji wyprostnej. 

- Ścięgno mięśnia biodrowo lędźwiowego, ocierając się o wyniosłość biodrowo- łonową lub głowę kości udowej, a nawet krętarz mniejszy powoduje trzask. Dochodzi do tego zazwyczaj podczas przemieszczenia z pozycji zgięcia, odwiedzenia, rotacji zewnętrznej do wyprostu, przywiedzenia i rotacji wewnętrznej. 

Przyczyną powyższych sytuacji jest nadmierne napięcie struktur miękkich. Istnieje również szereg czynników przyczyniających się do powstania zespołu trzaskającego biodra takich jak: 

- wady postawy, 

- zabiegi chirurgiczne, 

- wrodzone wady anatomiczne, 

- stany zapalne i choroby ścięgien, 

- urazy biodra, 

- długotrwałe przeciążenia, 

- choroby stawu biodrowego, 

Jak rozpoznać schorzenie? 

Rozpoznanie schorzenia opiera się na występowaniu objawów, o których pisaliśmy na początku. Dodatkowo przeprowadza się szereg testów prowokujących i badanie palpacyjne. Nieodzowną częścią badania jest oczywiście wywiad. Dodatkowo lekarz może poprosić o wykonanie badania RTG stawu. 

Leczenie i rehabilitacja trzaskającego biodra. 

Leczenie w przypadku rozpoznania tej jednostki chorobowej polega w głównej mierze na leczeniu zachowawczym, czyli fizjoterapii. Czas takiego leczenia zależny jest od wielu indywidualnych czynników i zazwyczaj trwa kilka tygodni, a w cięższych przypadkach kilka miesięcy. Fizjoterapia polega głównie na uelastycznieniu przykurczonych struktur i regeneracji uszkodzonych tkanek. Stosuje się wiele zabiegów z zakresu fizykoterapii takich jak: 

- jonoforeza- przy pomocy prądu stałego wprowadza się do tkanek lek przeciwbólowy

- magnetoterapia- dzięki działaniu pola magnetycznego jest możliwa szybka regeneracja uszkodzonych struktur

- elektrostymulacja- w przypadku utrudnionej możliwości prowadzenia ćwiczeń wzmacniających, osłabione mięśnie można poddać treningowi poprzez elektrostymulację. 

- laseroterapia i ultradźwięki- działają odżywczo i regeneracyjnie. 

- krioterapia- działa silnie przeciwbólowo. 

- fala uderzeniowa- fale dźwiękowe o wysokim natężeniu gwarantują dotarcie maksymalnej dawki leczniczej w miejsce bólu.

Terapeuci korzystają głównie z pomocy terapii manualnej i masażu tkanek miękkich, które przyczyniają się do znacznej poprawy elastyczności i ukrwienia tkanek.

Pomocna w likwidacji punktów spustowych i napięcia mięśniowego staje się coraz częściej wykorzystywana igłoterapia sucha. Miejscami na których głównie skupiają się terapeuci to mięsień biodrowo- lędźwiowy i mięśnie odpowiadające na naprężanie, a jakże, powięzi szerokiej uda. 

Jedną z metod, które pomagają w utrzymaniu efektów terapeutycznych jest kinesiotaping. Aplikacje działają sensorycznie, poprawiają lokalne funkcjonowanie stawu, odciążają go i zmniejszają ryzyko kontuzji. 

Nie należy zapominać o pracy z powięzią, aby przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie i ruchomość. 

Ćwiczenia również będą nieodzowną częścią twojego powrotu do pełnej sprawności. Stosuje się ćwiczenia wzmacniające osłabione mięśnie, rozciągające mięśnie przykurczone takie jak stretching czy relaksację poizometryczną.

 

Kiedy operacja? 

 

Leczenie operacyjne stosuje się bardzo rzadko i tylko w ostateczności. Wskazane jest kiedy objawy pomimo leczenia zachowawczego utrzymują się długo i w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wykonywana jest wówczas plastyka napiętego ścięgna metodą artroskopową. 

 

Podsumowując. 

 

Zespół trzaskającego biodra jest często występującym schorzeniem, jednak pacjenci często zgłaszają się po pomoc dopiero, gdy wystąpią objawy bólowe utrudniające funkcjonowanie. Zespół ten może znacząco wpłynąć na komfort codziennej aktywności pacjentów. Leczenie zachowawcze przynosi zwykle bardzo pozytywne skutki, dzięki czemu możliwy jest powrót do pełnej sprawności już po kilku tygodniach. 


Zobacz więcej na temat  OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz  CENNIK naszych usług. Zapraszamy!

 

 

<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/renderuj-3d-kobiet-rysunek-gospodarstwa-biodra-w-bolu-z-szkielet-podświetlony_1250548.htm">Designed by Kjpargeter</a>

<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/masaż-medyczny-na-nodze-w-centrum-fizjoterapii_1492592.htm">Designed by Javi_indy</a>