Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!


PIERWSZA WIZYTA W GABINECIE


 

Wielu osobom podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty towarzyszy zdenerwowanie i stres. Najczęściej wiąże się to z wieloma wątpliwościami i strachem, przed nieznanym, przed terapeutą, czy powiem wszystko, czy terapeuta dobrze zrozumie mój problem? Pierwsza wizyta jest ważnym spotkaniem, które określa kierunki leczenia i problem zdrowotny z jakim przyjdzie nam się mierzyć, dlatego dobrze jest się do niej odpowiednio przygotować. Mamy dla was kilka wskazówek jak przygotować się do wizyty, aby przebiegła sprawnie i bez zbędnego stresu.

 

 

Jak wygląda wizyta?

 

Podczas pierwszej wizyty terapeuta zbierze niezbędny wywiad, który staje się podstawą, która zawiera informację o waszej dolegliwości. Niech więc nie zdziwi was ogrom pytań jakimi zarzuci was terapeuta. Niektóre mogą dotyczyć sfer, które mogą zostać uznane za intymne, jednak takie informacje mają na celu postawienie właściwej diagnozy, dlatego warto szczerze odpowiadać nawet na niewygodne pytania. W dalszej części spotkania terapeuta ocenia sylwetkę ciała i przeprowadza badania manualne. Wykonuje także niezbędne testy, które mają za zadanie potwierdzić postawioną wstępnie diagnozę. Ostatnią część wizyty, stanowi wstępne leczenie, które obejmuje zastosowanie technik i metod, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych i polepszenie stanu pacjenta. Leczenie docelowe rozpoczyna się od drugiej wizyty.

 

Jaki strój wybrać?

 

Garnitur, obcisła spódnica, czy jeansy nie będą najlepszym wyborem. Powodem tego będzie konieczność ich zdjęcia w trakcie badania np. stawu biodrowego, a nie każdy czuje się komfortowo będąc w samej bieliźnie. Najlepszym strojem będzie strój sportowy taki jak krótkie spodenki i koszulka, lub top lub stanik sportowy w przypadku kobiet.

Czy podczas wizyty przydatne będą badania obrazowe?

Jeśli posiadasz badania obrazowe takie jak zdjęcia RTG, badanie USG, MRI to koniecznie zabierz je ze sobą. Pamiętaj, aby wziąć także płytę z zapisanym badaniem a nie sam opis lekarski. Dla odpowiednio doświadczonych terapeutów mogą być nieocenioną pomocą przy postawieniu właściwej diagnozy.

Leki przed wizytą?

Przygotowując się do wizyty postaraj się unikać przyjmowania środków przeciwbólowych, czy przeciwzapalnych. Ich działanie może  w istotny sposób zmienić obraz twoich dolegliwości. Terapeuta przy wykonywaniu testów i badaniu manualnym może nie być w stanie odtworzyć lub złagodzić objawów, co utrudniu lub całkowicie uniemożliwi postawienie trafnej diagnozy.

Stresujące doświadczenie?

Osobom, dla których pierwsza wizyta może wiązać się z dużym stresem, polecamy spisanie na kartce wszystkich informacji i własnych obserwacji dotyczących swojej dolegliwości. Stres często powoduje, że takie osoby zapominają przedstawić istotne  informacje fizjoterapeucie.

Kiedy przyjść na wizytę?

Pierwsza wizyta, tak jak każda kolejna wymaga punktualnego przybycia do gabinetu. Nie zaszkodzi przyjść kilka minut wcześniej, aby przebrać się lub odwiesić rzeczy zbędne podczas wizyty i skorzystać z toalety. Kilka minut spóźnienia może powodować skrócenie badania i zebranie niepełnego wywiadu. W takim wypadku diagnoza może okazać się błędna a leczenie nieskuteczne. Terapeuta często nie będzie miał możliwości przedłużenia wizyty.

Nie za dużo na raz.

Osobom, u których występuje równocześnie kilka dolegliwości radzimy podczas jednej wizyty skupić się na jednej dolegliwości. Podczas jednej jednostki terapeutycznej terapeuta nie będzie w stanie zbadać wszystkich przyczyn waszych dolegliwości, dlatego warto dogłębnie przeanalizować jeden problem. Istnieje możliwość, że terapeuta stwierdzi, iż pozostało mu kilka chwil na analizę kolejnej dolegliwości, jednak zdarza się to niezwykle rzadko.


 Zobacz więcej na temat  OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz  CENNIK naszych usług. Zapraszamy!


<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/uprawiaj-lekarzy-ściskających-dłonie_3007050.htm">Designed by Freepik</a>