Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!


TERAPIA METODĄ STECCO- MANIPULACJE POWIĘZI


 

 

Terapia FM jest to jedna z najnowszych koncepcji terapii manualnej, która swoją filozofię opiera na pracy z powięzią. Jest doskonałym narzędziem fizjoterapeuty do walki z różnego rodzaju schorzeniami i bólem. W Polsce nauczana jest od 2007 roku. 

 


 

Czym jest powięź? 

Powięź jest to sieć zbudowana z tkanki łącznej, która otacza nasze ciało i jego poszczególne struktury. Aby zwizualizować jak wygląda powięź można sięgnąć pamięcią do obróbki piersi z kurczaka. Otacza ją delikatna błona, którą chcemy ściągnąć z mięsa- to właśnie jest powięź. W ciele człowieka wyróżniamy powięź głęboką i powierzchowną. Powierzchowna znajduje się tuż pod skórą właściwą i otacza całe ciało, chroniąc przed odkształceniami mechanicznymi i zapewniając prawidłowe przesuwanie się skóry względem tkanek głębiej położonych.

 

powięź.3jpg.jpg

Powięź głęboka otacza i oddziela nasze organy oraz mięśnie. Zapewnia ich prawidłową przesuwalność względem siebie i wypełnia przestrzeń między nimi. Powięź jest to więc szkielet z tkanki łącznej nadający kształt naszemu ciału i stanowi wsparcie dla układu kostno- mięśniowego. 

 

Zaburzenia powięziowe.

Zaburzenia w strukturze i pracy powięzi mogą powstawać  w wyniku sumujących się przeciążeń, urazów, stanów zapalnych. Struktura powięzi ulega wtedy niejako "sklejeniu" w konkretnych obszarach. Może to prowadzić do wystąpienia bólu, ograniczeń ruchomości, oraz występowania punktów spustowych, czyli miejsc o zwiększonej tkliwości powodujących ból lokalny lub rzutowany na inne punkty na ciele. Wszystkie wyżej wymienione sytuacje prowadzą do zmian funkcjonalnych a nawet strukturalnych w narządzie ruchu. Zaburzenia struktury powięzi nie pozostają bez znaczenia również dla takich struktur naszego organizmu jak: narządy wewnętrzne, układ dokrewny, limfatyczny, immunologiczny. 

 

Terapia powięzi.

Terapia powięzi metodą Stecco jest oparta na dogłębnej analizie łączącej wywiad z badaniem. Nie wszystkie densyfikacje podlegają leczeniu. Najistotniejsze punkty to tzw centra fuzyjne i centra koordynacji - fragmenty powięzi koordynujące pracę poszczególnych mięśni w obrębie łańcucha mięśniowo-powięziowego, który realizuje konkretny kierunek ruchu. Ich sklejenie powoduje zaburzenie pracy całego łańcucha, powodują nieprawidłowy ruch w stawie i w konsekwencji ból, często odległy od okolicy, która uległa densyfikacji.

Terapia polega na manipulacji powięzi za pomocą odpowiednich chwytów, aby uwolnić daną strukturę i przywrócić prawidłową ruchomość tkanek. Skutkuje to zniesieniem bólu i uwolnieniem od dolegliwości. Metoda ta z powodzeniem stosowana jest w leczeniu takich schorzeń jak:

- rwa kulszowa

- rwa ramienna 

- bóle pleców, kręgosłupa

- bóle stawów, mięśni

- ograniczenie ruchu 

 


Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!