Drenaż limfatyczny

 

Drenaż limfatyczny to rodzaj delikatnego masażu uciskowego wykonywanego w celu pobudzenia krążenia chłonki inaczej zwanej limfą. W tym celu stosuje się różne techniki i chwyty terapeutyczne, które są wykonywane z odpowiednią częstotliwością i siłą nacisku. Podczas pracy z układem limfatycznym najpierw odblokowuje się drogi odpływu, a następnie pobudza naczynia limfatyczne w docelowym miejscu. Masaż ten wykonywany jest zawsze w kierunku odpływów i dróg odprowadzania przez coraz większe naczynia i węzły chłonne. Siła wykorzystywana do wytworzenia nacisku nie powinna być zbyt duża i powodować dolegliwości bólowych.

Układ chłonny, zwany także limfatycznym jest odpowiedzialny za transport nadmiaru płynów z tkanek oraz sprzątanie po urazach, zakażeniach. W jego skład wchodzą naczynia limfatyczne, węzły chłonne oraz narządy limfatyczne. Produkuje on także i transportuje limfocyty, czyli krwinki białe, które odpowiadają za odporność organizmu.

Trzeba odróżnić sam drenaż limfatyczny, który jest zabiegiem przyjemnym i bardzo relaksującym od terapii obrzęku, która oprócz delikatnych technik drenażu zawiera w sobie także mocniejsze techniki odprowadzające obrzęk. Terapia obrzęku jest zabiegiem typowo leczniczym, które jest dostępny w ramach zabiegów manualnych Vivo Fizjoterapia   i jest zalecony w przypadkach obrzęku limfatycznego kończyn. W przypadku świeżego obrzęku wodnego (np. w niewydolności żylnej) można także skorzystać z masażu pneumatycznego, wykonywanego specjalnym urządzeniem, będącego jednym z dostępnych w Vivo Fizjoterapia zabiegów fizykoterapeutycznych.

 

Wskazania: worki pod oczami, stany po zapaleniu zatok, uczucie ciężkich nóg, drętwienia rąk, stóp, uwalnianie dróg odpływ w świeżych urazach, w celu przyspieszenia regeneracji, wspomagająco w terapii obrzęku, skłonność do obrzęków limfatycznych – wspomaganie słabiej działającego układu chłonnego.

Przeciwwskazania: jak do masażu relaksacyjnego