Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!


Co to jest skolioza?


 

       Skolioza to nie tylko wada postawy, ale choroba, która w zaawansowanym stadium na znaczący wpływ na  wiele narządów.Skrzywienie kręgosłupa w trzech płaszczyznach ma w szczególności istotny wpływ na ukształtowanie klatki piersiowej. Powoduje to we wklęsłych miejscach ucisk żeber na narządy znajdujące się wewnątrz klatki piersiowej osoby ze skoliozą, przede wszystkim na serce i płuca. Nieprawidłowe ukształtowanie skoliotycznego kregosłupa może powodować ucisk na korzenie nerwowe, a co za tym idzie ból kręgosłupa, czasem nawet z promieniowaniem do rąk lub nóg, czyli tzw. rwę kulszową, rwęl udową bądź rwę ramienną czy też objawy podobne do zespołu cieśni nadgarstka,
z mrowieniem i drętwieniem palców rąk.  Brak ruchomości kręgosłupa ustawionego w skrajnych pozycjach obciąża bardziej ruchome stawy, które muszą kompensować zwiększając swój zakres ruch. Zmniejsza to ich stabilność i powoduje przeciążenia okolicznych mięśni. Brak ruchomości skoliotycznych fragmentów może też prowadzić do zaburzeń ukrwienia i przez to pogorszonego gojenia i bólu w towarzyszących im tkanach miękkich, czyli powięziach, ścięgnach, więzadłach i mięśniach. 
 

        Jakie są widoczne objawy skoliozy?

 • garb żebrowy po jednej stronie ciała 
 • brak symetrii ciała: nierówne ustawienie łopatek i ramion,
 • asymetryczne wcięcia talii
 • uwypuklenie w odcinku lędźwiowym (tzw. wał lędźwiowy) podczas skłonu w przód.


  Jakie są skutki zaawansowanej skoliozy?

 • osłabienie i mrowienie kończyn dolnych,
 • asymetria ciała i chodu, 
 • problemy z koordynacją,
 • problemy z oddychaniem,
 • uczucie zmęczenia, przeciążenia nawet już po krótkim wysiłku
 • zaburzenia pracy serca


  Skoliozę diagnozuje się za pomocą oceny postawy oraz testami diagnostycznymi: test Adamsa - test skłonu w  przód, pomiar skoliometrem. Z badań obrazowych wykonuje się zdjęcie RTG, na podstawie którego oblicza się kąt Cobba.


  Według kąta Cobba kwalifikuje się do odpowedniego postępowania

  leczniczego 
  lub rehabilitacyjnego:


 • Kąt Cobba poniżej 10⁰ - obserwacja i kontrolne badania
 • Kąt Coba I⁰ - 10⁰ - 24⁰ - leczenie rehabilitacyjne - ćwiczenia

 • Kąt Coba II⁰ - 25⁰ - 40⁰ - leczeniepolegające na stosowaniu gorsetów korygujących i ćwiczeń  

 • Kąt Coba III⁰ - > 50⁰ - leczenie operacyjne

 

       


        W Vivo Fizjoterapia, dla pacjentów ze skoliozą nasi rehabilitanci z powodzeniem stosują metodę FITS, która jest rekomendowana przez towarzystwo SOSORT.


Więcej o metodzie można poczytać na: http://vivofizjoterapia.pl/index.php/blog/68-fits.html.


 

       Podczas pierwszej wizyty szczególną uwagę poświęcamy na diagnostykę ( wywiad, testy diagnostyczne, ocena napięcia mięśni, ocena postawy) oraz zaplanowanie procesu rehabilitacji.

      Już po pierwszym spotkaniu pacjent ma dobrane indywidualne ćwiczenia, które w połączeniu z technikami manualnymi dają doskonałe efekty i często poprawę już po pierwszej wizycie, choć trzeba się nastawić, że praca ze skoliozą jest długotrwała i musi z mniejszym lub większym natężeniem trwać aż do zakończenia okresu kostnienia między 21 a 25 r. ż.

Wczesne rozpoczęcie ćwiczeń

Warto sprawdzać dziecko w kierunku skoliozy i innych wad postawy regularnie, szczególnie w okresach szybkiego wzrostu, ponieważ szybko wykryte przykurcze i zmiany są znacznie łatwiejsze do skorygowania.

      Jeśli chcesz się upewnić, że Twoje dziecko nie ma skoliozy możesz zgłosić się do nas na BEZPŁATNE badanie przesiewowe wad postawy. Tel. 726 167 726, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.