Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!


Co to jest cellulit?

Cellulit potocznie nazywany jest skórką pomarańczową – gdyż skóra, pełna nieco wystających okrągłych guzków przypomina swą fakturą skórkę pomarańczy.

Jest to miejscowe nagromadzenie tłuszczu, wody oraz produktów przemiany materii w tkance tłuszczowej. Guzki i nierówności na skórze pojawiają się wtedy, gdy w okalającej komórki tłuszczowe tkance łącznej brakuje już miejsca, więc komórki tłuszczowe przerastają poza nią tworząc kalafiorowa te zgrubienia. Im cieńsza skóra, tym zgrubienia pod nią są bardziej widoczne. Zazwyczaj pierwotną przyczyną powstania cellulitu są zaburzenia krążenia krwi i chłonki, inaczej zwanej limfą. Powody tych zaburzeń są różne: nieprawidłowa dieta, brak wysiłku fizycznego, który pobudza krążenie i przemianę materii, nadmierne napięcie okolicznej tkanki łącznej i tkanki łącznej w okolicach odpływów, genetyczny niedorozwój naczyń limfatycznych prowadzący do obrzęku limfatycznego, zaburzenia hormonalne. Zatem cellulit nie zawsze wiąże się z otyłością. Nawet u osób bardzo szczupłych, ale mających nadmiernie napiętą powięź może wystąpić efekt „skórki pomarańczowej”.

Jak zatem z nim walczyć?

Rodzaje cellulitu

Cellulit wodny, występujący w związku ze zaburzeniami hormonalnymi u kobiet od okresu dojrzewania. W drugiej fazie cyklu miesiączkowego organizm kobiety odkłada m.in. w skórze zapasy tłuszczu i wody, aby przygotować się na przyjęcie dziecka. Wraz z miesiączką nadmiar jest wydalany. Nieprawidłowości w działaniu hormonów mogą zakłócić wydalanie zapasów, co prowadzi to do powstania cellulitu wodnego. Pracę w kierunku stabilizacji hormonalnej można wspomóc zabiegami drenażu limfatycznego, które świetnie odprowadzają płyny, pobudzając układ limfatyczny.

Cellulit lipidowy - nadmiar tłuszczu w organizmie powoduje odkładanie się zbyt dużej jego ilości z adipocytach (komórkach tłuszczowych). Likwidacja nadmiaru wymaga odpowiedniej diety i ruchu. Fizjoterapeuta zbada Twój układ ruchu i podpowie jak zacząć się ruszać, aby nie zrobić sobie krzywdy.

 

Jak walczyć z cellulitem w różnych stadiach rozwoju?

I stadium. Oznaki charakterystycznych nierówności nie są widoczne bez wykonania testu uszczypnięcia ( ściśnięcie skóry między płasko ułożonym kciukiem a palcem wskazującym). W przestrzeniach między komórkami gromadzą się płyny, tworzy się niewielki obrzęk. Na tym etapie warto:

  • dokonać zmian w diecie, które zmniejszą gromadzenie się wody
  • przez umiarkowany aerobowy wysiłek fizyczny (rower, spacery, bieganie, orbitrek) poprawić odprowadzanie płynów i pobudzić ukrwienie
  • sprawdzić u fizjoterapeuty, czy w rejonie biodra, brzucha lub szyi węzły chłonne nie są uciśnięte przez okoliczne zbyt napięte tkanki, co może powodować zaburzenia odpływu.
  • Jeżeli występuje ucisk – poddać się terapii manualnej tkanek miękkich u wykwalifikowanego fizjoterapeuty w miejscach zaburzeń odpływu oraz terapii powięzi w miejscach występowania cellulitu
  • Nauczyć się od fizjoterapeuty odpowiednich ćwiczeń rozciągających utrwalających zabiegi manualne
  • poddać się zabiegowi drenażu limfatycznego, który pobudza pracę naczyń limfatycznych, przyspieszając odprowadzanie chłonki jeszcze kilka godzin po zabiegu. Zabieg powinien być wykonany przez fizjoterapeutę po odpowiednim szkoleniu, aby był skuteczny
  • zwrócić uwagę na ubrania: zbyt obcisłe mogą powodować zaburzenia krążenia limfy, gdyż naczynia limfatyczne położone są bardzo płytko w skórze.

II stadium

Nierówności są widoczne bez wykonywania testu uszczypnięcia.

Wszystkie powyższe zabiegi są równie istotne dla przywrócenia prawidłowego funkcjonowania i wyglądu skóry. Do tego warto:

  • wykonywać masaże szorstką szczotką lub rękawicą, która pobudzi ukrwienie
  • poddać się serii zabiegów bańką chińską, która wytwarzając podciśnienie rozluźni powięź wygładzając nierówności i pobudzając krążenie w miejscu zabiegu
  • czynienia z drugim stadium cellulitu.

III stadium

Nierówności są bardzo widoczne i zazwyczaj towarzyszy im ból.

Jeżeli nie udaje się zwalczyć cellulitu przy pomocy samodzielnej lub wspomaganej przez dietetyka zmiany diety, wysiłku fizycznego i odpowiedniego masażu limfatycznego i powięziowego wykonywanego przez znającego się na rzeczy fizjoterapeutę, należy wykonać pogłębioną diagnostykę zaburzeń naczyniowych i hormonalnych. Angiolog i endokrynolog to specjaliści, do których można się udać w pierwszej kolejności.

 

fot. źródło: zdrowie.pl

Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIK naszych usług. 

Zapraszamy!