Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!


 HALLUKSY


Wielu z nas określenie hallux kojarzy się ze schorzeniem dotyczącym głównie osób starszych, które narzekają na ból i zniekształcenie w okolicy palucha. Jednak do gabinetów fizjoterapeutycznych i lekarskich coraz częściej zgłaszają się osoby młode, które doświadczają wyżej wymienionych dolegliwości. Czym więc jest wspomniany halluks, jak można zapobiegać powstawaniu schorzenia, oraz jakie są drogi leczenia? Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 


Paluch koślawy


 

W nomenklaturze medycznej halluks jest znany pod nazwą Hallux Valgus, czyli paluch koślawy. Jest to choroba zwyrodnieniowa stawu śródstopno- paliczkowego palca I stopy. W jej wyniku duży palec ustawia się w przywiedzeniu. Powstaje koślawość palucha i dochodzi do rozwinięcia się stanu zapalnego w okolicy głowy I kości śródstopia. Miejsce staje się bolesne i zaczerwienione. Często dochodzi również do zapalenia kaletki stawu śródstopno- paliczkowego i nawracających podwichnięć stawu. Chory ma problem z prawidłowym chodzeniem, kupnem obuwia i codziennym funkcjonowaniem.

 

paluch_koslawy_rentgen.jpg

 


Jak powstają halluksy?


 

 Za powstawanie tego schorzenia odpowiada wiele czynników poczynając od predyspozycji genetycznej na wadach postawy kończąc. Schorzenie dotyczy w głównej mierze kobiet. Spowodowane jest to specyficzną budową ciała kobiety, ponieważ halluks zwykle nie jest tylko problemem stopy, ale całej kończyny dolnej. Kolana kobiet z reguły mają tendencje do ustawienia koślawego, czy potocznie zwane “x”. Wynika to z typowej dla kobiet szerokiej miednicy i ogólnej wiotkości więzadeł. Do predyspozycji genetycznych zaliczyć należy także stopę o budowie typu “egipskiego”, która charakteryzuje się paluchem dłuższym niż II palec. Noszenie nieprawidłowego, zbyt wysokiego, czy ciasnego z przodu obuwia, które przenosi ciężar ciała na przednią część śródstopia, również przyczynia się do powstawania i pogłębiania koślawości. Sprzyja temu również nadwaga, brak aktywności fizycznej i praca stojąca.

 

Powyższe czynniki powodują zaburzenie w układzie podporowym stopy. Powodują one zapadanie się łuku podłużnego lub/i stopy co powoduje przeniesienie masy ciała na przodostopie. Ciężar naszego ciała w głównej mierze rozkłada się na trzech punktach podparcia zlokalizowanych w obrębie stopy. Są to głowa I i V kości śródstopia, oraz pięta. Gdy biomechanika kończyny zostaje zaburzona, w sposób podany wyżej, następuje przeniesienie znacznej części obciążenia na głowę I kości śródstopia, czyli dokładnie tam, gdzie powstaje schorzenie. Łuk podłużny stopy daje możliwość amortyzacji obciążeń jakim podlegają stopy podczas naszej aktywności.

 

1369_Easy-Resize.com.jpg


Jak poradzić sobie z problemem?


 

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić po zaobserwowaniu u siebie powyższych dolegliwości to udanie się na konsultację fizjoterapeutyczną lub ortopedyczną. Jeśli zmiany są nieznaczne, lub schorzenie dopiero zaczyna się tworzyć stosuje się leczenie zachowawcze.

 

- Główną rolę w tym sposobie leczenia odgrywają ćwiczenia stóp i wkładki korygujące. Ćwiczenia mają na celu zwiększenie wydajności mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowych łuków stopy. Stosuję się również wkładki metatarsalne i peloty żelowe, które mają na celu podparcie łuków stopy a co za tym idzie zmniejszenie nacisku na staw śródstopno- paliczkowy.

 

- Dodatkowo można wspomagać się plastrami na halluksy, które nasączane są specjalnymi olejkami o działaniu leczniczym, które chroni  miejsce zwyrodnienia.

 

- Zastosowanie specjalnych klinów międzypalcowych powoduje przywrócenie naturalnego ustawienia palców, co jest szczególnie polecane w przypadku zachodzenia na siebie palca I i II.

 

- W przypadku niektórych pacjentów zalecane jest stosowanie aparatu korygującego na noc lub dzień. Ogranicza on ruchomość palucha i przywraca jego naturalne ustawienie hamując tworzenie się deformacji.

 

- Dość nowoczesną metodą jest leczenie i profilaktyka za pomocą aparatu hallufix. Jest to dynamiczna szyna nie ograniczająca ruchów. Jest idealnym rozwiązaniem dla profilaktyki i w fazie pooperacyjnej rehabilitacji, z którego można bez problemu korzystać podczas dziennej aktywności.

 

Należy mieć na uwadze to, że wkładki i wszelkiego rodzaju peloty powinny być dostosowane indywidualnie do pacjenta i raczej trzeba unikać tanich, uniwersalnych wkładek dostępnych w aptekach. Pamiętajmy jednak, że jeżeli wszystkie powyższe metody okażą się nieskuteczne, a ból i deformacja stawu są zaawansowane, może okazać się, że niezbędne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgiczego.

 

Sposobów operowania jest wiele, a wybór metody zależy od oceny stopnia zaawansowania deformacji. Stosuje się wycięcie fragmentu kości w  celu przywrócenia prawidłowego ustawienia palucha i ponowne zespolenia za pomocą śrub lub drutów. Zazwyczaj pacjenci są w stanie wrócić do prawidłowego chodzenia w obuwiu codziennym po 6 tygodniach od operacji.

 

 

Podsumowując paluch koślawy potocznie zwany halluksem to schorzenie, które stanowi wypadkową wielu czynników:

- genetycznych,

- biomechanicznych,

- preferencji obuwniczych.

 

Jedną z najważniejszych rzeczy jest profilaktyka. Aby zapobiegać powstawaniu schorzenia należy unikać zbyt częstego noszenia obuwia na wysokim obcasie i o zwężanym przodzie, utrzymywać prawidłową wagę ciała, oraz jak najczęściej podejmować aktywność fizyczną. Bardzo ważnym elementem jest również skorygowanie nieprawidłowości w ustawieniu poszczególnych elementów naszego ciała i zniwelowanie powstałych nieprawidłowości takich jak płaskostopie. Gdy jednak dojdzie już do powstania schorzenia, należy jak najwcześniej rozpocząć leczenie zachowawcze z wykorzystaniem powyższych sposobów.

 


 Zobacz więcej na temat  OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz  CENNIK naszych usług. Zapraszamy!