Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!



"Ruch może zastąpić wiele lekarstw, ale żaden lek nie zastąpi ruchu"

 

Kinezyterapia  inaczej zwana "leczenie ruchem" to terapia przezdobór i wykonywanie ćwiczeń w celu poprawy stanu zdrowia i sprawności. Jest potrzebna pacjentom, którzy wskutek choroby, unieruchomienia, urazu czy też operacji doznali utrudnień w funkcjonowaniu.

Fizjoterapeuci są wykwalifikowani do diagnozowania istoty problemu funkcjonalnego, aby potrafili precyzyjnie dobrać ćwiczenia najlepsze dla pacjenta, które umożliwią poprawę bez dalszych uszkodzeń.

Przeprowadzamy także profilaktyczny trening zdrowotny, a od trenerów personalnych różni nas o wiele dokładniejsza znajomość anatomii, fizjologii i różnych stanów patologicznych: chorobowych i urazowych.

Nasz podstawowy cel to poprawa stanu zdrowia i funkcjonowania, a nie sportowy wynik.

 

pregnancy 929845 960 720 1

Masz skierowanie na ćwiczenia? Możesz sprawdzić na czym będą polegały! 

Jest kilka rodzajów ćwiczeń wyróżnianych w kinezyterapii:


  • Ćwiczenia bierne
  • Wykonywane przez kinezyterapeutę lub aparat CPM bez czynnego udziału chorego; Często stostowane dla pacjentów, którzy są unieruchomieni w łóżku, po operacjach, udarach. Natomiast szyna CPM jest stosowana po urazach stawu kolanowego dla zachowania zakresu ruchu w stawie. Ruch bierny dla stawu jest jedynie podtrzymaniem zakresu ruchu jaki mamy, nie zwiększa on siły mięśni ani nie poprawia koordynacji. Dlatego używa się go tylko wtedy, gdy nie ma możliwości wykonywania ruchu czynnego, lub byłoby to związane z ryzykiem uszkodzenia chorej struktury.

  • Ćwiczenia izometryczne
  • Czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości; "wciśnij mocno kolana w materac" "ściśnij pośladki" to przykładowe ćwiczenia z udziałem napięcia izometrycznego, bez ruchu w stawie; ćwiczenia te wzmacniają siłę mięśniową w tym przypadku akurat przód uda-mięsień czworogłowy oraz mięśnie pośladkowe. Ćwiczenia izometryczne są idealne w przypadku złamań, kiedy pacjent zostaje unieruchomiony w gipsie, bez poruszania nogą można spowodować, że mięśnie się napną. Oprócz złamań stosujemy je po urazach stawów i jako ćwiczenie wspomagające w wielu schorzeniach.

  • Ćwiczenia czynno-bierne
  • Ruch wykonywany jest biernie przez terapeutę natomiast pacjent stara się wspomóc ruch terapeuty; ćwiczenia często wykorzytywane przy schorzeniach neurologicznych, gdy możliwość samodzielnego wykonania ruchu jest ograniczona

  • Ćwiczenia samowspomagane 
  • Pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni; tego rodzaju ćwiczenia wykorzystujemy z powodzeniem w neurologii oraz po operacjach. Są one kontynuacją ćwiczeń czynno-biernych w formie autoterapii

  • Ćwiczenia w odciążeniu 
  • Wykonywanie ruchu przy odciążeniu stawu przez terapeutę lub przyrząd do ćwiczeń w odciążeniu. Ćwiczenia dobre przy zwyrodnieniach stawu. Ruch bez obciążenia umożliwia bezpieczne odżywianie chrząstki stawowej, dzięki naprzemiennemu wypompowywaniu i wchłanianiu odżywczej mazi stawowej przez chrzątkę podczas ruchu. Można to porównać do smarowania silnika podczas pracy

  • Ćwiczenia czynne
  • Ćwiczenia, które wykonujemy własną siłą jedynie z ciężarem poruszanej części ciała. 

  • Wyciągi
  • Są to specjalne przyrządy które odciągają powierzchnie stawowe w celu rozluźnienia danego stawu lub stawów. Wykonują trakcję w stawie, która działa rozluźniająco i przeciwbólowo.

  • Ćwiczenia oddechowe
  • Szczególnie ważne dla pacjentów z problemami pulmonologicznymi, ale też dla każdego kto jest po operacji w obrębie klatki piersiowej, jamy brzusznej czy kręgosłupa. Szczególnie ważne są dla osób starszych i dla osób które mają stwierdzoną skoliozę-boczne skrzywienie kręgosłupa. Ćwiczenia oddechowe są bardzo ważnym elementem rehabilitacji, ponieważ zapewniają dobrą wentylację, za czym idzie lepsze utlenowanie, odżywienie i regenerację organizmu. 

 

 

Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIK naszych usług. Zapraszamy!