Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!


Nóż w plecach? Dlaczego nie.

Terapia narzędziowa tkanek miękkich, którą obecnie znamy pod nazwą IASTM (  Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization) wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Gua Sha, taką nazwę nosi tradycyjny azjatycki sposób radzenia sobie z bólem i dysfunkcjami tkanek miękkich. Obecnie IASTM jest oparte na sposobach i technikach, których skuteczność jest poparta wieloletnimi badaniami w tym zakresie.

 

 


 

Początek


 

Pierwszy współczesny model leczenia z wykorzystaniem narzędzi został oparty na technikach Grastona i był wykorzystywany jako jedyny przez wiele lat. Następnie techniki były poddawane licznym modyfikacjom oraz były tworzone nowe koncepcje oparte na pracy z narzędziami. W toku wielu badań niektóre techniki i koncepcje pracy zyskiwały uznanie, a inne zostały odrzucone. Obecnie najnowocześniejszym modelem pracy jest IASTM.

 

 


Gua Sha a Terapia Narzędziowa


 

Jak już wspomnieliśmy nowoczesny model terapii narzędziowej wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Celem Gua sha było wywołanie przez pocieranie narzędziem miejscowej  wybroczyny, czyli krwiaka. Korzyści jakie przynosi taka metoda to:

 

- miejscowe przekrwienie tkanek, które sięga nawet 400%

 

- natychmiastowe zmniejszenie bólu

 

- zwiększenie regulacji przeciwutleniaczy

 

W nowoczesnej terapii narzędziowej celem nie jest wywołanie krwiaka, choć może on wystąpić jako odczyn pozabiegowy. Praca z narzędziami opiera się na innych mechanizmach regulacyjnych i poziomach tkankowych. Terapeuta wykorzystując narzędzia wpływa na receptory wolno i szybko reagujące. Pozwala to na rozluźnienie tkanek miękkich na obszarze poddawanym terapii oraz:

 

- stymuluje proliferację fibroblastów

 

- mechanicznie wpływa na ekspresję genów

 

- wzmacnia ścięgna

 

- zmniejsza ból, sztywność

 

- poprawia funkcję stawów


 

Cel terapii


 

Organizm człowieka  jest w stanie naprawić pewne rodzaje mikrouszkodzeń. Jednak kiedy ich ilość przekracza zdolności naprawcze, w uszkodzonym obszarze tworzy się wewnątrztkankowa blizna, która skleja sąsiadujące tkanki. Skutkiem tego jest osłabienie mięśni i utrata ich elastyczności oraz wzrost napięcia w obrębie więzadeł. Nerwy mogą ulec uciskowi wskutek braku przestrzeni do swobodnego ruchu między warstwami. Powoduje to powstanie bólu i ograniczeń w funkcjonowaniu tkanki. Celem terapii jest przywrócenie prawidłowego ślizgu tkankowego i uwolnienie od bólu.

 

 


 

Zastosowanie


 

Terapia narzędziami jest obecnie wykorzystywana przez wielu fizjoterapeutów na całym świecie. Okazuje się bardzo pomocna w leczeniu:

 

- blizn

 

- tendinopatii

 

- bólu mięśniowo powięziowego

 

- dysfunkcji powięzi

 

- bólu mięśni

 

- problemów stawowych

 

- przeciążeń

 

- zespołu gęsiej stopki

 

- zespołu pasma biodrowo- piszczelowego

 

- łokieć tenisisty, golfisty

 


Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług. Zapraszamy!