Czym jest tensomiografia? 


 

 

Tensomiografia (TMG) jest to nowoczesna, oparta na dowodach naukowych metoda precyzyjnego pomiaru szybkości skurczów i sztywności mięśni. Wykorzystuje się ją w procesie treningowym, medycynie sportowej, rehabilitacji oraz badaniach naukowych. Jest metodą szeroko wykorzystywaną przez fizjoterapeutów, trenerów, naukowców na całym świecie.

 

 

 

 


Jak wygląda badanie? 


 

 

Badanie jest całkowicie bezbolesne i niewymagające wysiłku ze strony badanego. Do mięśni przyklejane są specjalne elektrody, które wytwarzają impuls elektryczny niezbędny do wywołania skurczu mięśnia. Następnie program przetwarza dane pochodzące od mięśnia, analizuje je i porównuje z bazą danych. Otrzymane wyniki pozwalają ocenić stan mięśni i wyznaczyć kierunek ich usprawniania. Zarówno zbyt wolno reagujące mięśnie jak i zbyt sztywne należy poddać procesowi usprawniania. Badania mogą być wykonywane również w fazie ostrej lub po urazie. 

 

 


Tensomiografia w sporcie


 

 

TMG pozwala określić profil mięśniowy sportowca. W trakcie badania pozyskiwane są informacje o tym, które mięśnie powinny pracować szybciej, być silniejsze, bardziej elastyczne lub wymagają regeneracji. Pozwala to polepszyć wyniki zawodników, przy jednoczesnym monitorowaniu ryzyka urazów. TMG  zapewnia szczegółowe i ilościowe dane, które służą w procesie przygotowania sportowego do:

 

  • indywidualizacji planów treningowych.

  • profilowania sportowców

  • prewencji urazów

  • wykrywania słabych ogniw łańcuchów kinematycznych

  • monitorowania gotowości do wysiłku

 


Tensomiografia w rehabilitacji 

 


 

 

Tensiomiografia to szybko rozwijającą się technologia, która cechuje się nieinwazyjnością, praktycznością, szybkością i niezawodnością. Określa w sposób ilościowy i obrazowy postępy w rehabilitacji lub treningu medycznym. Zapewnia tym samym obiektywną ocenę skuteczności określonego protokołu postępowania. Szczegółowe właściwości skurczowe mięśni, które są mierzone TMG pomagają w sposób istotny określić parametry dla fizjoterapeuty, który poszukuje dogłębnego wglądu w kondycję określonego mięśnia.

 

TMG w rehabilitacji pozwala na:

  • obiektywną i ilościową ocenę zaburzeń funkcjonalnych mięśni.

     

  • wspieranie podejmowanie decyzji (nie prognozy) odnośnie powrotu do uprawiania sportu

  • zarządzanie ryzykiem

  • badania przesiewowe i szczegółowe

  • nadzorowanie procesu rehabilitacyjnego

  •  

 


Na czym polega wyjątkowość badania? 


Dużą zaletą TMG jest prostota działania, szybkość i łatwość wykonania diagnostyki. Profilowanie, monitorowanie i przeprowadzanie pacjentów przez proces rehabilitacji lub treningu trwa kilka minut. Fizjoterapeuta na bieżąco ma możliwość kontrolowania postępów terapii. 

 

 

 

Damian Kulig 

mgr fizjotereapii

terapeuta manualny

igłoterapeuta


Zobacz więcej na temat OFERTY Vivo Fizjoterapia oraz CENNIKnaszych usług.